Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij

Najczęściej kupowane

Kategorie

Producenci

Nowe produkty

Wybieramy gitarę gru 30, 2016

Klasyk czy akustyk?


Gitara klasyczna i akustyczna - na pierwszy rzut oka podobne do siebie. Jednak łatwo znajdziemy kilka podstawowych różnic.
Po pierwsze: struny - nylonowe w gitarze klasycznej i metalowe w akustycznej. Struny nylonowe pozwalają na uzyskanie melodyjnego brzmienia, wyodrębniającego poszczególne dźwięki melodii i podkładu granych jednocześnie. Taka gra jest charakterystyczna dla gitary klasycznej. Z kolei struny metalowe gitary akustycznej umożliwiają uzyskanie pełnego brzmienia już od najniższych, basowych częstotliwości co wpływa pozytywnie na brzmienie akordów a także głośność wybrzemiewania instrumentu.

Kolejna kwestia to pręt napinający - umożliwia regulację krzywizny gryfu w gitarze akustycznej. Jego zastosowanie w tym typie gitary jest nieodzowne ze względu na znaczne naprężenie strun metalowych gitary. Dzięki regulacji pręta możliwa jest zmiana stopnia zakrzywienia gryfu i co się z tym wiąże zmiana wysokości akcji strun. Pręt nie występuje w gitarach klasycznych – zazwyczaj mają one proste gryfy a zastosowanie strun nylonowych sprawia, że konstrukcja gitary nie jest narażona na zbytnie przeciążenia. Ze względu na brak pręta nie zaleca się zakładania strun metalowych do gitar klasycznych.

Zastosowanie

Wiemy już na czym polegają różnice pomiędzy akustykiem i klasykiem. Czas na garść konkretów. 
Gitara klasyczna – dobra na początek edukacji muzycznej (jeśli uczysz się w szkole muzycznej na 99% zaczniesz od klasyka). Ma przyjemne, lekkie i ciepłe brzmienie. Posiada nylonowe struny, które są delikatniejsze dla wrażliwych (na samym początku muzycznej przygody) opuszków palców. 
Gitara akustyczna. Jeśli: a) jesteś samoukiem, b)nie będziesz zaczynał edukacji od pierwszych klas szkoły muzycznej, c) oczami wyobraźni widzisz siebie akompaniującego z gitarą przy ognisku…wybierz akustyka. Większe pudło oraz zastosowanie metalowych strun sprawia, że gitara jest głośniejsza od gitary klasycznej. Ma również węższy gryf z możliwością regulacji krzywizny. Pierwsze wpływa na zmniejszenie odległości pomiędzy strunami co znacznie ułatwia grę akordów a drugie umożliwia łatwe dostosowanie gitary do preferencji muzyka (np. obniżenie akcji strun).

Gitara elektroakustyczna

Gitary elektroakustyczne to w zasadzie akustyki wyposażone w specjalną elektronikę, umożliwiającą wygenerowanie sygnału audio. Zazwyczaj na elektronikę składają się aktywne przetworniki piezoelektryczne usytuowane pod siodełkiem mostka, w niewidocznym miejscu. Są zasilane baterią (np.9 V) i umożliwiają podstawową korekcję brzmienia sygnału. Często są również wyposażone w moduł tunera dzięki któremu można sprawnie nastroić gitarę bez użycia urządzeń zewnętrznych. Gitary te są wyposażone w gniazdo jack. 
Zastosowanie elektroniki umożliwia szybkie nagłośnienie gitary bądź jej nagranie bez konieczności użycia mikrofonu. 
Jeśli planujesz występy na scenie, chcesz ćwiczyć z użyciem pieca akustycznego lub zależy Ci na tym by móc w łatwy sposób nagrywać swoje postępy bez użycia mikrofonu – gitara elektroakustyczna będzie dobrym wyborem. Jest uniwersalna – można grać zarówno akustycznie jak i z wykorzystaniem przetwornika (np. podpinając do wzmacniacza gitarowego bądź systemu nagłośnieniowego).

Elektryk

Gitary elektryczne to temat rzeka – głównie ze względu na wielość kształtów, wykończeń, mostków i elektroniki. Każdy z tych elementów różnicuje poszczególne modele i czyni je odpowiednimi do gry poszczególnych gatunków muzycznych. Dokładniej przyjrzymy się gitarom elektrycznym w następnym poradniku – w tym tłumaczymy podstawowe różnice i zarysowujemy zastosowania poszczególnych typów gitar.

Gitara elektryczna to dobry wybór nie tylko dla zaawansowanych muzyków. Jeśli jesteś początkującym gitarzystą ewentualnie samoukiem i zastanawiasz się czy koniecznie musisz zaczynać edukację od gitary akustycznej odpowiedź brzmi: nie. Jeśli zależy Ci na akustycznym graniu – oczywiście akustyk będzie dobrym wyborem na początek. Jeśli jednak chcesz się realizować w mocniejszych brzmieniach lub jako gitarzysta solowy – bardzo dobrze zacząć naukę od elektryka. Nieco inaczej operuje się na gryfie co pozwala wyrabiać odpowiednie nawyki i ćwiczyć odpowiednie dla stylu przyzwyczajenia.